:

Find the most up to date information about Turkey and Turkish Universities!

Need more? help, share, opition, discussion

اخذ پذيرش از دانشگاه هاي تركيه

 

در سال های گذشته دانشگاه های ترکیه موفق به کسب اعتبار علمی بالایی در بین دانشگاه های جهان شده اند. به طوری که مدارک علمی این دانشگاه ها در سراسر کشورهای دنیا معتبر می باشد.

در رشته های پزشکی پس از فارغ التحصیلی کارت طبابت بین المللی اعطا می گردد.در کلیه رشته ها دانشجویان ممتاز از امکان دریافت بورسیه توسط سازمان ها و مؤسسات آموزش آمریکایی و اروپایی بهره مند می گردند و حتی در برخی دانشگاه ها از ترم دوم به بعد می توان به صورت انتقالی به دانشگاه های آمریکا در همان رشته و ترم تحصیلی منتقل گردید.

 نکته قابل توجه این که بعد از دانشگاه های انگلیس، بیشتر دانشگاه های ترکیه از سطح بالایی در بین کشورهای اروپایی برخوردار هستند و همچنین دانشگاه ها به منظور ارتقا سطح علمی خود با دانشگاه های معتبر جهان همکاری مستقیم دارند. به عنوان مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه با دانشگاه هاروارد ارتباط مستقیمی دارد.

دانشگاه های ترکیه دارای امکانات مناسبی از جهت فضای آموزشی، امکانات کتابخانه ای، اینترنتی و تجهیزات آزمایشگاهی، لوازم و زمین های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و... می باشند. اکثردانشگاه های ترکیهدارای امکانات خوابگاهی با هزینه بسیار اندک می باشند و با وجود این که دانشگاه های ترکیه از پیش تعهدی جهت خوابگاه ارائه نمی نمایند لیکن در سال های گذشته معمولن امکان استفاده از خوابگاه برای دانشجویان ایرانی میسر بوده است.

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی از رشته های پزشکی و غیرپزشکی در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه به زبان های انگلیسی و ترکی استانبولی  صورت می پذیرد. دانشگاه ها با شرایط متفاوت و بر اساس امتیاز آزمون یوس، امتیاز آزمون های زبان ترکی استانبولی و یا زبان انگلیسی و یا شرط معدل اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی می نمایند.

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

با توجه به این مطلب که دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه هاي  ترکیه می توانند به راحتی از بورس های تحصیلی و فرصت های مطالعاتی (کشورهای آمریکا، کانادا، ....) بهرمند شوند دانشجویان خارجی با انگیزه های بیشتری جذب دانشگاه های این کشور می شوند. از آنجا که پذیرش به صورت دو بار در سال صورت می گیرد در نتیجه دانشجویان فرصت کافی در طول سال برای آمادگی و اقدام برای پذیرش را خواهند داشت. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور ترکیه شامل مدرک زبان (ترکی استانبولی یا انگلیسی) و شرکت درآزمون آلس و یا آزمون های بین المللی معادل (ALESL/GRE) و کسب حداقل نمره از این آزمون ها می باشند.